Odhalení silné souvislosti mezi PCOS a zdravím střev

Pronikněte do složité souvislosti mezi zdravím střev a PCOS (syndrom polycystických vaječníků) a zjistěte, jak může být péče o střeva klíčem ke zvládnutí příznaků a zlepšení kvality života!

Syndrom polycystických vaječníků neboli PCOS je komplexní onemocnění, které postihuje každou desátou ženu!** Jedná se o hormonální poruchu, která může v mnoha ohledech narušit život ženy. Příznaky mohou být rozmanité, od přibírání na váze a spánkové apnoe až po kožní problémy jako je akné, nepravidelná nebo dokonce chybějící menstruace, vypadávání nebo řídnutí vlasů či problémy s otěhotněním. 

Přesná příčina syndromu polycystických vaječníků (PCOS) není jasná, ale vědci jej spojují s nadbytkem mužských hormonů, což může souviset s genetikou, inzulínovou rezistencí a zánětem. 

Vaječníky produkují více hormonů, včetně estrogenu a progesteronu, které jsou klíčové pro regulaci menstruačního cyklu. Vedle těchto důležitých hormonů však dochází také ke tvorbě malého množství mužského hormonu známého jako androgen. 

U PCOS je tato křehká rovnováha narušena, protože vaječníky produkují nadměrné množství androgenů a způsobují tak složitou hormonální nerovnováhu.

Jak to souvisí se zdravím střev? Ukázalo se, že poměrně hodně. Výzkum naznačuje, že PCOS úzce souvisí s nerovnováhou střevního mikrobiomu! 

Unveiling the powerful link between PCOS and gut health

Zjistěte, jak mohou vaše střeva ovlivňovat PCOS

Ačkoli to může znít složitě, střevní mikrobiota jednoduše označuje společenství mikroorganismů žijících ve střevech. Tyto mikroorganismy hrají významnou roli v celkovém zdraví, pomáhají při trávení, posilují imunitní systém a dokonce ovlivňují náladu a duševní zdraví. 

Zajímavá je souvislost mezi touto střevní mikroflórou a PCOS. Studie zjistily, že ženy s PCOS mají tendenci mít odlišné složení těchto střevních bakterií než ženy bez tohoto onemocnění. Tento rozdíl ve střevním mikrobiálním společenství by mohl potenciálně přispívat k rozvoji a průběhu PCOS. 

Důvodem může být nadváha. Nadváha, která je častým příznakem PCOS, může narušit rovnováhu střevních bakterií. Tato nerovnováha může vést ke zvýšené propustnosti střev, kdy se nebezpečné látky, které by měly zůstat ve střevech, dostávají do krevního oběhu. To může vyvolat zánět, narušit funkci inzulínu a zvýšit produkci testosteronu a dále tak zhoršit příznaky PCOS.

Zvýšená propustnost střev lze rozpoznat podle příznaků, jako je chronický průjem, zácpa, plynatost nebo nadýmání, nedostatek živin, špatná funkce imunitního systému, bolesti hlavy, mozková mlha, nadměrná únava, kožní problémy (např. akné), chuť na sacharidy nebo cukr, problémy s klouby a další. 

Přestože je tento stav stále trochu lékařskou záhadou, předpokládá se, že je ovlivněn několika faktory. Kromě nadváhy k tomu přispívají také nadměrný přísun cukru, některé léky, konzumace alkoholu, nedostatek živin a stres.

Všechny tyto problémy ale mají také světlou stránku. Mohou existovat způsoby, jak snížit následky PCOS péčí o zdraví střev, a to úpravou stravy a životního stylu. 

PCOS

Odhalení tajemství zdraví střev

Pochopení souvislosti mezi střevní nerovnováhou a PCOS je jen začátek. Dalším, pravděpodobně zásadnějším krokem je přijmout proaktivní opatření na podporu zdraví střev. 

Strava bohatá na vlákninu je skvělým začátkem. Vláknina podporuje prospěšné bakterie ve střevech a lze ji získat z rostlinných potravin jako jsou fazole, čočka, zelenina a celozrnné produkty. Jedná se o jednoduchý, ale účinný způsob, jak pečovat o střeva a podpořit celkové zdraví. 

Umělá sladidla mohou negativně ovlivňovat střevní mikrobiom a zhoršovat inzulínovou rezistenci, což se u PCOS často stává. Pokud místo nich zvolíte přírodní sladidla jako je syrový med, či javorový nebo datlový sirup, můžete přispět ke zdraví svých střev. 

Dalším zásadním aspektem zdraví střev je spánek. Nedostatek spánku může pro tělo znamenat stresovou zátěž, podporovat vznik zánětů a poruchy střevní regulace. Upřednostnění spánku a snaha spát 7-9 hodin denně tak může mít zásadní vliv. 

Zásadní je také zvládání stresu. Psychický stres je spojován s dysbiózou, nerovnováhou střevní mikroflóry. Velmi prospěšné mohou být relaxační aktivity jako je jóga, meditace nebo procházky v přírodě. 

Dalším důležitým faktorem je pravidelné cvičení. Napomáhá spánku a zvládání stresu a studie ukazují, že může také zlepšit stav střevního mikrobiomu. I mírné cvičení může snížit zánět a zvýšit biodiverzitu ve střevech. 

Kromě těchto změn životního stylu hrají pro zdraví střev zásadní roli i některé živiny. Například zinek umožňuje žaludku produkovat žaludeční kyselinu, která pomáhá rozkládat potraviny pro vstřebávání a posiluje střevní sliznici. Mezi potraviny bohaté na zinek patří javorový sirup a sezamová a dýňová semínka!

Zinc-rich foods

Dalším důležitým aspektem péče o střeva se zvýšenou propustností je zajištění dostatečné hydratace. Voda je nezbytně nutná pro správné fungování všech systémů v těle, včetně trávicího systému. Napomáhá vstřebávání živin a pomáhá udržovat zdraví sliznice trávicího traktu. 

Kromě těchto změn životního stylu a stravy jsou nejlepším řešením pro zdraví střev probiotika. Tyto prospěšné bakterie jsou neopěvovaní hrdinové trávicího systému, kteří neúnavně pracují na udržení rovnováhy a hladkého chodu! 

Více než jogurt – fermentované potraviny nestačí 

Probiotika jsou živé bakterie, které pomáhají střevnímu mikrobiomu prospívat. Najdete je ve fermentovaných potravinách jako je tempeh, kimči, kysané zelí a jogurt. I když tato přirozeně vyskytující se probiotika mohou být užitečná, nemusí vždy poskytovat potřebnou úroveň podpory, zejména u lidí, kteří se potýkají s PCOS.

Účinnost těchto probiotik se může značne lišit v závislosti na faktorech jako je kvalita potraviny, kontrétních kmenech bakterií, které obsahuje a na tom, jak dobře tyto bakterie přežijí cestu travicím systémem. Množství probiotik v těchto potravinách může být navíc poměrně nízké a může být náročné zkonzumovat jich dostatečné množství, aby v našem těle měly dostatečný vliv.

U lidí se specfickými zdravotními problémy může být pro účinnou podporu zdraví střev zapotřebí robustnější a cílenější přístup: probiotické doplňky stravy.

Skrytá pravda o účinnosti probiotik

Bohužel ne všechny probiotické produkty jsou stejně účinné, což je způsobeno řadou faktorů.

Mezi tyto faktory patří počet bakterií v jedné dávce (tzv. kolonie tvořící jednotky), typy bakterálních kmenů a které kmeny byly z hlediska jejich účinnosti zkoumány.

Odborníci obecně doporučují vybírat probiotické produkty s minimálním obsahem 1 miliardy kolonie tvořících jednotek, včetně dobře prozkoumaných probiotik, jako jsou Lactobacillus, Bifidobacterium, Bacillus nebo Saccharomyces boulardii. 

Další nesmírně důležitou věcí je podívat se na to, jak výrobek zajišťuje přežití bakterií. Odhaduje se, že v případě běžných probiotických produktů se dostane do střev a začne působit pouze 1 % bakteriálních kultur.**  

Ale co kdyby existoval způsob, jak zajistit maximální přežití prospěšných bakterií a poskytnout tělu neprůstřelnou ochranu zdraví střev? 

Ines našla řešení a překonala své potíže s PCOS

Jmenuji se Ines a před několika lety mi byl diagnostikován PCOS. Před několika měsíci, během stresového období v práci, jsem začala mít opravdu nepříjemné zažívací problémy. Měla jsem hrozné bolesti v žaludku, zejména po konzumaci vajec a mléčných výrobků – potravin, se kterými jsem nikdy předtím problém neměla. 

Po jídle jsem se nafoukla a měla jsem pocit, že jsem se zdvojnásobila. Navíc se mi po celém obličeji začaly vyrážet pupínky, což mělo velký vliv na moje sebevědomí. 

Mírné zlepšení jsem zaznamenala, když jsem z jídelníčku vyřadila některé potraviny, ale nemusíme si nic nalhávat: taková omezení jsou náročná. Nevyhnutelně jsem podlehla svým chutím a vrátila se opět na začátek. 

Slyšela jsem, že ženy s PCOS mají často problémy se zažíváním, tak jsem si řekla, že by to spolu mohlo souviset. Tehdy jsem na internetu narazila na něco, čemu se říká zvýšená propustnost střev. Když jsem si četla příznaky, bylo to jako bych předčítala z mého deníku. Jedním z navrhovaných řešení bylo užívání probiotik, tak jsem si řekla, proč to nezkusit. 

„Nemohla jsem být spokojenější!“ 

Při hledání probiotik jsem se dozvěděla, že způsob jejich výroby a skladování provází řada problémů, takže jejich příznivé účinky mohou být opravdu omezené. Potřebovala jsem něco, co je přírodní, ale neviděla jsem v jejich užívání smysl, protože se nezdálo, že by fungovaly. Přesto jsem si dala za úkol najít to nejlepší, co existuje a po chvíli hledání jsem to našla! 

Zoufale jsem si přála, aby probiotika fungovala a nezklamala mě! Po několika měsících užívání tohoto produktu se mé trávení otočilo o 180 stupňů! Najednou jsem se přestala po každém jídle cítit jako balón a konečně jsem si mohla bez námahy zapnout džíny. Zlepšila se i moje pleť. Protože se mi podařilo zhubnout, zlepšily se i některé další příznaky PCOS.

Celkově nemohu být spokojenější! Rozhodně bych tento produkt doporučila všem ženám s podobnými problémy. 

Synbiotic Premium – nejlepší volba pro ženy s PCOS

Složení Synbiotic Premium obsahuje rozmanitou a účinnou směs bakteriálních kmenů s vysokou mírou přežití a obsahuje další vysoce prospěšné složky, které vylepšují složení přípravku. Je nejlepší volbou pro ženy s příznaky PCOS, ale jeho výhody může využít každý, kdo se snaží zlepšit zdraví svých střev.

Jednou z klíčových vlastností Synbiotic Premium je jeho působivá patentovaná směs 9 různých bakteriálních kmenů Megaflora 9 Evo. Různé kmeny mají ve střevech různé role a přínosy, a proto je tato rozmanitost klíčová. Díky zařazení různých kmenů zajišťuje toto pozoruhodné řešení všestrannou podporu střevní mikroflóry. 

Síla probiotik je však bezvýznamná, pokud bakterie nepřežijí cestu do střeva. V tom je Synbiotic Premium skutečně výjimečný. Obsahuje unikátní ochrannou vrstvu zvanou ProbioAct®, která zajišťuje pozoruhodnou 90*% míru přežití bakterií. 

Znamená to, že je také 90*x účinnější než běžná probiotika a že 1,1 miliardy CFU (jednotek tvořících kolonie) obsažených v komplexu Megaflora 9 Evo v Synbiotic Premium je stejně účinných jako 99 miliard CFU v běžném, nechráněném produktu. 

Doplněk obsahuje také extrakt z topinamburu, který podporuje silný imunitní systém a extrakt z čekanky, který podporuje zdraví jater a pomáhá při hubnutí. Tyto rostlinné složky nabízejí širokou škálu přínosů pro střeva, díky čemuž je Synbiotic Premium optimálním řešením pro zdraví střev žen. 

Získejte exkluzivní slevu na Synbiotic Premium

Pouze po omezenou dobu nabízíme speciální slevu na tento fantastický probiotický produkt, který vám pomůže podpořit trávení a zmírnit problémy jako je nadýmání, zácpa, nepravidelné vyprazdňování, nedostatek energie a další problémy související se zdravím střev! 

Jsme si účinností přípravku Synbiotic natolik jisti, že nabízíme 30denní záruku vrácení peněz!

Pospěšte si, zásoby jsou omezené a produkt mizí z našich polic! 

*Účinky produktu se mohou u jednotlivých osob lišit a mohou se lišit od účinků popsaných na webových stránkách. Naše výrobky nejsou určeny k prevenci, léčbě nebo vyléčení jakéhokoli onemocnění nebo závažné nemoci. Důležité je udržovat vyváženou stravu a zdravý životní styl.  

** Zdroje: 

Drouault, Sophie, et al. “Survival, Physiology, and Lysis of Lactococcus Lactis in the Digestive Tract.” Applied and Environmental Microbiology, vol. 65, no. 11, Nov. 1999, pp. 4881–4886., https://doi.org/10.1128/aem.65.11.4881-4886.1999. 

Tehrani, Fahimeh Ramezani, and Samira Behboudi-Gandevani. ‘Polycystic Ovary Syndrome’. Contemporary Gynecologic Practice, InTech, 4 Feb. 2015. Crossref, doi:10.5772/59591. Accessed 3 Jul. 2023.  

Sun, Yan et al. “Gut microbiota dysbiosis in polycystic ovary syndrome: Mechanisms of progression and clinical applications.” Frontiers in cellular and infection microbiology vol. 13 1142041. 24 Feb. 2023, doi:10.3389/fcimb.2023.1142041