Přínos ostropestřce mariánského pro játra

Ostropestřec mariánský, kvetoucí bylina pocházející ze Středomoří, získal na popularitě jako účinný doplněk stravy. Oblíbeným se stal především díky svým příznivým účinkům na játra. Existuje však mnoho dalších slibných využití a přínosů, na které se společně podíváme.

V tomto článku se dozvíte, proč je ostropestřec mariánský považován za jeden z nejúčinnějších přírodních prostředků pro zdraví jater, a to na základě tradičního použití a vědeckých studií.

Kapsle s ostropestřcem mariánským

Tradiční využití ostropestřce mariánského a moderní věda

Ostropestřec mariánský (Sylibum marianum) se v tradiční medicíně používá už více než 2000 let. Jeho léčébné využití je doloženo v různých starověkých civilizacích, včetně Řeků, Římanů a Egypťanů. Díky tomuto historickému využití má dnes pověst účinné bylinky podporující činnost jater.

Starověké řecké a římské lékařství

Řekové a Římané byli jedni z prvních, kdo rozpoznali léčivou hodnotu ostropestřce mariánského. Starověký řecký lékař Dioskoridés ve svém zásadním díle ve svém zásadním díle „De Materia Medica“ popsal použití ostropestřce mariánského k léčbě hadích uštknutí a různých onemocnění jater.

Podobně Římané používali ostropestřec mariánský jako lék na nemoci jater, zažívací potíže a žlučníkové potíže. Jeho užívání zaznamenal ve svých encyklopedických spisech i římský přírodovědec Plinius Starší.

Evropská bylinná medicína

Po celý středověk byl ostropestřec mariánský základem evropské bylinné medicíny.Běžně se používal při poruchách jater a žlučníku, žloutence a na podporu tvorby žluči.

Tehdejší bylinkáři, jako například Nicholas Culpeper, chválili její schopnost podporovat játra a léčit onemocnění, jako je hepatitida a cirhóza. Věřilo se, že ostropestřec mariánský chrání také před škodlivými účinky alkoholu a toxinů z životního prostředí.

Tradiční čínská medicína

V tradiční čínské medicíně (TCM) byl ostropestřec mariánský ceněn pro své detoxikační vlastnosti. Používal se k odstraňování horka a toxinů z jater, k podpoře funkce jater a ke zlepšení celkového zdravotního stavu. Lékaři praktikující TCM často kombinovali ostropestřec mariánský s dalšími bylinkami, aby zvýšili jeho léčebné účinky.

Ájurvédská medicína

V ájurvédské medicíně se ostropestřec mariánský používal k vyrovnání tělesných dóš (energetických sil) a ke zlepšení zdraví jater. Často se předepisoval při onemocněních souvisejících s játry, včetně zánětů, zvětšení a překrvení. Díky svým chladivým a čisticím vlastnostem byla tato bylina vhodná k léčbě různých poruch souvisejících s pitta (teplem).

Lidová medicína

V různých kulturách a lidových tradicích se ostropestřec mariánský používal při různých onemocněních. V evropském lidovém léčitelství se díky svým protizánětlivým účinkům používal k léčbě kožních onemocnění, jako jsou ekzémy a lupénka. Používal se také jako přírodní prostředek při mentruačních potížích a na podporu laktace u kojících matek.

Moderní tradiční použití

Tradiční využití ostropestřce mariánského má i dnes vliv na jeho použití v přírodní a celostní medicíně. Je široce používán na podporu detoxikace jater, zlepšení trávení a podporu celkového zdraví. Historická pověst byliny jako jaterního tonika zůstává její nejvýznamnější vlastností, která je podložena jak neoficiálními důkazy, tak vědeckým výzkumem.

Ostropestřec mariánský a játra

Vědecké ověření účinnosti ostropestřce mariánského

Tradiční využití ostropestřce mariánského, zejména pro zdraví jater, bylo rozsáhle potvrzeno moderním vědeckým výzkumem. Účinná látka ostropestřce mariánského, známá jako silymarin, se skládá ze skupiny flavonoidů, mezi něž patří silybin, isosilybin, silydianin a silychristin. Tyto sloučeniny jsou primárně zodpovědné za léčebné účinky byliny.

Hepatoprotektivní vlastnosti ostropestřce mariánského

Jedním z nejlépe zdokumetovanýc přínosů ostropestřce mariánského jsou jeho vlastnosti chránící játra. Bylo prokázáno, že silymarin chrání jaterní buňky před poškozením způsobeným toxiny, alkoholema léky. Děje se tak proto, že stabilizuje buněčné membrány, zabraňuje průniku toxinů a zvyšuje regenerační schopnosti jaterních buněk. 

  • Stabilizace buněčné membrány: silymarin pomáhá posilovat vnější membrány jaterních buněk, čímž znesnadňuje průnik toxinů a jejich poškození.
  • Antioxidační aktivita: silymarin je silný antioxidant, který neutralizuje volné radikály, snižuje oxidační stres a zabraňuje poškození buněk. Studie prokázaly, že silymarin zvyšuje hladinu glutathionu v játrech až o 35 %, což je klíčové pro detoxikační procesy.

Klinické studie a výzkum

Účinky ostropestřce mariánského na játra zkoumala řada klinických studií. Tyto studie poskytují přesvědčivé důkazy o jeho účinnosti při léčbě různých jaterních onemocnění

  • Onemocnění jater: Studie publikovaná v časopise Hepatology zjistila, že silymarin významně zlepšuje funkci jater u pacientů s chronickým onemocněním jater, včetně cirhózy a hepatitidy. Pacienti léčení silymarinem vykazovali snížené hladiny jaterních enzymů, což svědčí o menším zánětu a poškození jater.
  • Poškození jater způsobené alkoholem: výzkum publikovaný v časopise The American Journal of Medicine prokázal, že ostropestřec mariánský může snížit riziko poškození jater u osob s onemocněním jater způsobeným alkoholem. U účastníků, kteří užívali silymarin, došlo ke snížení markerů poškození jater a zlepšení jaterních funkčních testů.
  • Nealkoholové ztukovatění jater (NAFLD): studie v časopise Journal of Clinical Gastroenterology zjistila, že silymarin v kombinaci s vitamínem E a fosfolipidy zlepšuje hladiny jaterních enzymů a inzulínovou rezistenci u pacientů s NAFLD.

Posílení regenerace jater

Jednou z jedinečných vlastností silymarinu je jeho schopnost podporovat regeneraci jater. Výzkum ukázal, že silymarin může stimulovat tvorbu nových jaterních buněk, a napomáhat tak opravě a regeneraci poškozené jaterní tkáně.

Studie publikovaná v časopise Phytotherapy Research prokázala, že silymarin zlepšuje regeneraci jater u potkanů po částečné hepatektomii (chirurgické odstranění části jater). Tento regenerační účinek má zásadní význam pro pacienty s jaterními chorobami, u nichž je schopnost regenerace jater narušena.

Protizánětlivé a imunomodulační účinky

Kromě antioxidačních vlastností má silymarin i silné protizánětlivé účinky. Inhibuje produkci zánětlivých cytokinů, které hrají roli při chronických jaterních onemocněních.

Snížením zánětu pomáhá ostropestřec chránit játra před dalším poškozením a podporuje proces jejich hojení.

Bylo také prokázáno, že silymarin moduluje imunitní systém, čímž zvyšuje schopnost organismu bojovat proti infekcím a opravovat poškozené tkáně. To je zvláště prospěšné u onemocnění, jako je hepatitida, kde imunitní systém hraje klíčovou roli při progresi onemocnění a uzdravení.

Výzkum rakoviny

Nové výzkumy naznačují, že ostropestřec mariánský může mít potenciální protirakovinné účinky. Laboratorní studie prokázaly, že silymarin může inhibovat růst rakovinných buněk a vyvolat apoptózu (programovanou buněčnou smrt) u některých typů rakoviny, včetně rakoviny prostaty, prsu a kůže.

Předpokládá se, že protinádorové účinky silymarinu jsou důsledkem jeho schopnosti vyvolat zástavu buněčného cyklu, inhibovat angiogenezi (tvorbu nových cév, které vyživují nádory) a zvyšovat účinnost chemoterapeutik. I když je zapotřebí dalšího výzkumu, tato zjištění zdůrazňují potenciál ostropestřce mariánského jako doplňkové terapie při léčbě rakoviny.

Onemocnění jater

Bezpečnost a snášenlivost

Ostropestřec mariánský je obecně dobře snášen, s nízkým výskytem nežádoucích účinků. Běžné nežádoucí účinky, pokud se vyskytnou, jsou mírné a mohou zahrnovat gastrointestinální poruchy, jako je nevolnost, průjem a nadýmání.  

Většina lidí sice volí krátkodobou terapii ostropestřcem mariánským dvakrát až třikrát ročně, ale klinické studie prokázaly, že ostropestřec je bezpečný pro dlouhodobé užívání, a to i ve vysokých denních dávkách.

Doporučené dávkování

Ostropestřec mariánský je k dispozici v různých formách, včetně kapslí, tablet, tinktur a čajů. Nejúčinnější formou je obvykle standardizovaný extrakt obsahující 70-80 % silymarinu. 

Pro podporu jater se běžně dávkuje 200-400 mg standardizovaného extraktu z ostropestřce mariánského, který se užívá dvakrát až třikrát denně. Dávky se však mohou lišit v závislosti na individuálním zdravotním stavu a měly by být stanoveny po konzultaci s poskytovatelem zdravotní péče. 

Ostropestřec mariánský

Hlavní problém ostropestřce mariánského pro játra: biologická dostupnost

Jedním z hlavních problémů ostropestřce mariánského pro játra je nízká biologická dostupnost silymarinu. To znamená, že pouze malá část účinné látky je vstřebána a využita organismem, což omezuje její účinnost.

Vědecké řešení: Fytosomová technologie

Vědci proto vyvinuli komplex silybinu a fosfatidylcholinu, známý také jako technologie fytosomů.

Tento komplex významně zvyšuje vstřebávání a biologickou dostupnost silymarinu, čímž zajišťuje, že se větší množství dostane do jater a působí blahodárně.

Extrakt z ostropestřce mariánského ve formě fytosomu je ve srovnání s běžným standardizovaným extraktem desetkrát biologicky dostupnější, a tedy účinnější.

Představujeme Sadu pro ochranu jater

Udržet si zdravá játra může být ve shonu moderního života obtížné. Přírodní doplňky stravy z ostropestřce mariánského však mohou nabídnout účinný prostředek, který napomáhá detoxikaci jater a zlepšuje jejich funkci. 

Krátká jaterní očista dvakrát ročně pomáhá udržovat játra ve špičkové kondici, zatímco pro osoby s abnormálními hodnotami jater může být prospěšný delší program detoxikace jater. 

Sada pro ochranu jatervyužívá sílu extraktu z ostropestřce mariánského ve formě fytosomů a dalších složek podporujících játra, o nichž je známo, že podporují a posilují jejich účinky, jako je pampeliška, artyčok, zázvor, kořen lopuchu, zelený čaj, černý pepř a vitaminy a minerály, např. cholin, selen, zinek a vitamin E.

Ostropestřec mariánský je jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků pro zdraví jater. Jeho účinky přesahují rámec jater, ovlivňuje žlučník, střeva, imunitní systém, kůži, kosti, funkci mozku a další.

Zvýšená biologická dostupnost silymarinu díky moderní fytosomové technologii dále zvyšuje jeho terapeutický potenciál, takže ostropestřec mariánský je nepostradatelnou součástí doplňků stravy pro zdraví jater, jako je například balíček Hepafar pro detoxikaci jater.

Zdroje

Tedesco, D., et al. (2004). “Effects of silymarin, a natural hepatoprotector, in periparturient dairy cows.” Journal of Dairy Science, 87(7), 2239-2247. 

Loguercio, C., & Festi, D. (2011). “Silybin and the liver: from basic research to clinical practice.” World Journal of Gastroenterology, 17(18), 2288-2301. 

Pradhan, S. C., & Girish, C. (2006). “Hepatoprotective herbal drug, silymarin from experimental pharmacology to clinical medicine.” Indian Journal of Medical Research, 124(5), 491-504. 

Federico, A., et al. (2017). “A new silybin-vitamin E-phospholipid complex improves insulin resistance and liver damage in patients with NAFLD.” Journal of Gastroenterology, 52(9), 955-962. 

Produkty pro vás

DETOXIKACE JATER
-37%
Speciální cena 709 Kč Běžná cena 1 117 Kč
Zobrazit produkt
JÁTRA
-52%
Speciální cena 937 Kč Běžná cena 1 952 Kč
Zobrazit produkt