Mohly by zapomenuté prastaré rostliny nahradit hubnoucí injekce a podkopat mnohamilionový farmaceutický byznys?

Povislý obličej, nevolnost, únava, úbytek svalové hmoty a zánět slinivky břišní. To jsou jen některé z mnoha negativních účinků zeštíhlujících injekcí, které kdysi slibovaly vyřešit epidemii obezity jednou provždy.

Hubnutí

Ale stejně jako u jiných léků na hubnutí, ani tady netrvalo dlouho a média začala přinášet odstrašující vědecké poznatky a negativní svědectví celebrit a miliardářů, kteří jej užívali.

Mnozí uznávaní lékaři rovněž  vyjádřili obavy a varovali před zneužíváním injekcí k jiným účelům, než pro které jsou určeny – k léčbě cukrovky a obezity.

Proto se lidé začali vracet ke starověké moudrosti a hledat řešení na hubnutí. To vedlo ke znovuobjevení dvou roslin, které napodobují účinky injekcí, ale nemají žádné nežádoucí účinky.

Velké farmaceutické společnosti a jejich lobbisté se však zoufale snaží tyto dva prastaré způsoby léčby před veřejností utajist, protože jsou mnohem levnější a hrozí, že naruší jejich mnohamilionový monopol.

Jeden z nejstarších a nejzákladnějších ájúrvédských textů chválí první léčivou rostlinu pro její schopnost podporovat trávení a metabolismus, vyrovnávat hladinu glukózy v krvi a podporovat hubnutí.

Dnes nezávislí vědci spojují tyto účinky se stimulací stejného hormonu sytosti, na který se injekce zaměřují, a potvrzují tak to, co tradiční ájúrvédští lékaři věděli od začátku.

Její největší konkurent pochází z tradiční čínské medicíny, kde byla poprvé doložena v jedné z nejstarších čínských herbářů z doby dynastie Chan.

Stejně jako u první byliny bylo prokázáno, že tato čínská rostlina může stimulovat hormon sytosti a pomoci vám zhubnout stejně účinně jako známé injekce.

Která starověká rostlina je účinnější při hubnutí? A mohou skutečně nahradit hubnoucí injekce? Ponořte se s námi do historie bylinné moudrosti a odhalte tajemství obrovského farmaceutického impéria, které stojí za léky na hubnutí.

Tento hormon je příčinou velké chuti k jídlu, nerovnováhy cukru v krvi a přibírání na váze

Injekce na hubnutí

Injekce na hubnutí obsahují různé syntetické peptidy, ale všechny mají stejný cíl – stimulovat přirozený hormon zvaný glukagonu podobný peptid-1 nebo zkráceně GLP-1.

Tento hormon je zodpovědný za pocit sytosti po jídle. „Říká tělu, aby začalo vstřebávat a potlačilo signály hladu,“ říká Sinju Sundaresan, fyziolog střev na Midwestern University (zdroj). Bez GLP-1 by byla vaše regulace chuti k jídlu narušena, což by způsobilo, že byste se po jídle necítili sytí.

GLP-1 hraje také klíčovou roli při regulaci hladiny cukru v krvi tím, že stimuluje sekreci inzulínu ze slinivky břišní v reakci na jídlo. To pomáhá snižovat výkyvy hladiny glukózy v krvi a předcházet chuti na sladké nebo vysoce kalorické potraviny. 

GLP-1 navíc inhibuje uvolňování hormonu zvaného glukagon ze slinivky břišní, čímž snižuje produkci glukózy v játrech a dále přispívá ke kontrole hladiny cukru v krvi.

GLP-1 navíc zpomaluje rychlost vyprazdňování obsahu žaludku do tenkého střeva. Toto zpoždění vyprazdňování žaludku může prodloužit pocit plnosti po jídle a zabránit přejídání.

Stimulací GLP-1 tedy neovlivníte pouze jeden mechanismus, který ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Ovlivňujete všechny tři klíčové procesy: sekreci inzulínu, inhibici uvolňování glukagonu a zpomalení vyprazdňování žaludku. „Konečným výsledkem je snížení pocitu hladu, prodloužení pocitu sytosti a v konečném důsledku snížení hmotnosti,“ uzavírá doktor McGowan, gastroenterolog specializující se na obezitologii a endobariatrii (zdroj).

Na rozdíl od přírodních řešení však injekce udržují vysokou hladinu GLP-1 po celé týdny. To vyvolává mnoho zdravotních problémů, z nichž některé jsou dokonce životu nebezpečné.

Odborníci se ptají: stojí zdravotní rizika, bolest a bankrot za to? 

Nemocnice

Odborníci varují, že dlouhodobé účinky důsledné přítomnosti syntetické molekuly, která signalizuje nasycení a která je přirozeně přítomna jen několik minut po požití jídla, zůstávají neznámé (zdroj).

Zatím víme, že injekce způsobují vedlejší účinky, jako je nevolnost, zvracení, únava a infekce způsobené použitím jehel. Jedním z nejvíce diskutovaných účinků je také stárnutí, povislá kůže, ke kterému dochází v důsledku rychlého úbytku hmotnosti.

Kromě toho jsou injekce spojovány i se závažnějšími komplikacemi, jako je zánět slinivky břišní, kardiovaskulární problémy, onemocnění žlučníku a problémysledvinami.

Přesto by u lidí, kteří trpí cukrovkou 2.typu, mohly výhody převážit nad riziky. „Je ale otázkou, zda je lze bezpečně používat u všech lidí, kteří chtějí jednoduše shodit 10 až 20 kilogramů navíc,“ říká Dr. A. Enrique Caballero, endokrinolog z Brigham and Women’s Hospital, která je součástí Harvardu (zdroj).

Výzkum také ukázal, že lidé, kteří používají injekce, pravděpodobně znovu získají váhu, kterou zhubli. „Lidé, kteří přestanou tyto léky užívat, totiž často znovu přiberou, pokud skutečně nezavedou důslednou a účinnou změnu svých stravovacích návyků a fyzické aktivity,“ varuje doktor Caballero.

Otázkou je, proč byste měli riskovat své zdraví, bát se jo-jo efektu, snášet bolest způsobenou jehlami a platit desetisíce korun, když nám příroda již poskytlka dvě bezpečná, dostupná a účinná řešení?

Starověký čínský lék na cukrovku nalezený v 2000 let starém textu

Starověký čínský text

První doložené použití této rostliny na hubnutí pochází z doby dynastie Chan a poznatky o něm jsou zaznamenány v Shen Nong Ben Cao Jing, jednom z nejstarších a nejdůležitějších textů čínské bylinné medicíny.

Původně se nazývala Sang Ye (桑叶), dnes ji známe jako moruši bílou. Jejími nejoceňovanějšími částmi jsou listy, které se tradičně používaly k vyrovnání hladiny cukru v krvi, zlepšení trávení, snížení chuti k jídlu a jako pomoc při léčbě cukrovky.

Vědci dnes vědí, že silné zeštíhlující účinky moruše bílé jsou dány její schopností ovlivňovat známý hormon sytosti GLP-1.

Moruše bílá to dělá ve dvou krocích. Za prvé zpomaluje rozklad sacharidů ve střevech, což znamená, že cukr se do krevního oběhu dostává pomaleji (zdroj). V reakci na to vaše tělo uvolňuje více GLP-1. Výsledkem jsou menší výkyvy hladiny cukru v krvi a delší pocit sytosti.

Například studie provedená Oxford Brookes Centre for Nutrition and Health zjistila, že extrakt z listů moruše bílé snižuje maximální hladinu glukózy v krvi o 42 % a maximální hladinu inzulínu o 41 % (zdroj)!

Study graphs

Moruše bílá by podle vědců mohla nahradit zeštíhlující injekce

Moruše bílá

Někteří vědci také měřili úbytek hmotnosti při užívání extraktu z moruše bílé a zaznamenali neuvěřitelné výsledky. Nedávná studie zjistila, že účastníci v průměru zhubli 9 kg, což je přibližně 10 % jejich původní tělesné hmotnosti. Toho bylo dosaženo za pouhé 3 měsíce (zdroj).

Dr. Murray, jedna z předních světových autorit v oblasti přírodní medicíny, uzavírá: „Tyto výsledky zcela jasně ukazují, že užívání extraktu z moruše může výrazně urychlit hubnutí u osob držících dietu a pravděpodobně se tak děje díky zlepšení kontroly hladiny cukru v krvi (zdroj).“

Michael T. Murray

Pro srovnání, v rozsáhlé klinické studii testující zeštíhlující injekce pacienti rovněž ztratili téměř 10 % své tělesné hmotnosti. Těchto výsledků však bylo dosaženo v průběhu 65 týdnů (zdroj), což je přibližně o rok déle než studie s čínskou bylinou.

Proto Dr. Murray říká: „Místo toho, aby se spotřebitelé nechali zlákat nejnovějším ‚zázračným‘ produktem na hubnutí, který má jen malý (pokud vůbec nějaký) vědecký základ, měli by se zaměřit na ty přírodní produkty, které mají silnější portfolio výzkumů prokazujících bezpečnost a účinnost (zdroj).“

Moruše bílá však není jedinou starobylou rostlinou, která vykazuje slibné klinické výsledky při regulaci hmotnosti a nerovnováhy cukru v krvi a při prevenci cukrovky. Její konkurent pochází z jiného systému tradiční medicíny, který vznikl na opačné straně Himálaje asi před 5 000 lety.

Silná zeštíhlující bylina, kterou chválili staří ájurvédští lékaři

Ještě starší než moruše bílá je bylina na hubnutí, která pochází ze staré Indie. V tradiční ájurvédské medicíně měla tato bylina neuvěřitelný význam.

Proto i dnes odborníci aktivně zkoumají její různá využití, která jsou zdokumentována v Čaraka Samhitě a Sušrutě Samhitě, dvou nejstarších a nejautoritativnějších ájurvédských textech.

Jedním z nejvíce oceňovaných účinků byliny je její schopnost posilovat trávicí oheň, známý také jako agni, který je podle starých ájurvédských lékařů klíčový pro rozklad potravy, vstřebávání živin, regulaci chuti k jídlu, lehkost po jídle a celkové zdraví.

Tato prastará rostlina se nazývá Daruharidra neboli indický dřišťál. Dnes víme, že za její metabolické a zdravotní vlastnosti vděčíme berberinu, jedinečné účinné sloučenině ze skupiny alkaloidů.

Berberin, účinný extrakt, který působí přímo na hormon sytosti GLP-1

Berberin

„Výzkumy ukazují, že berberin může zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi, citlivost na inzulín, krevní tlak, hladinu glukózy v krvi nalačno a snížit hladinu triglyceridů a takzvaného „špatného“ cholesterolu, zejména u osob s diabetem 2. typu. To vše je velmi užitečné, když se snažíme dosáhnout optimální zdravé hmotnosti,“ vysvětluje odbornice na výživu Jane Mostowfiová (zdroj).

Jane Mostowfi

Účinky berberinu na hubnutí tedy pramení také z jeho schopnosti vyrovnávat hladinu cukru v krvi, což vede k omezení chuti k jídlu a menšímu ukládání tuků.

Stejně jako moruše bílá toho berberin dosahuje interakcí s hormonem GLP-1. Jejich mechanismy účinku se však liší.

Zatímco moruše bílá zpomaluje metabolismus sacharidů a nepřímo stimuluje GLP-1, berberin přímo zvyšuje sekreci GLP-1 ze střevních buněk a zvyšuje citlivost receptorů GLP-1 ve slinivce břišní a mozku (zdroj).

Tím se zvyšuje citlivost na inzulín, což vede k účinnějšímu příjmu glukózy do buněk pro výrobu energie. Metaanalýza například zjistila, že berberin zlepšuje citlivost na inzulín v průměru o 20,8 % (zdroj). Výsledkem je stabilnější hladina cukru v krvi a větší chuť k jídlu.

Kromě vlivu na citlivost na inzulín bylo prokázáno, že berberin snižuje hladinu cholesterolu v krvi o 23 % a triglyceridů o 12,2 % (zdroj). To může pomoci zlepšit lipidový profil a snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Kombinací těchto účinků pomáhá berberin zůstat zdravý a zhubnout, zejména v oblasti pasu. Studie publikovaná v časopise Phytomedicine uvádí průměrný úbytek 3,5 % čistého tělesného tuku během 12 týdnů užívání doplňků stravy (zdroj).

Kromě toho vědci porovnávali berberin se známým lékem na cukrovku v trojitě zaslepené klinické studii na více než 200 účastnících a zjistili, že berberin může být stejně účinný při snižování hladiny glukózy v krvi jako lék lékařské kvality (zdroj).

Díky svým silným účinkům, prokázané bezpečnosti, přírodnímu původu a dostupnosti je berberin vážnou hrozbou pro farmaceutické impérium. Jak si však stojí ve srovnání se svým čínským protějškem, moruší bílou?

Rivalové nebo spojenci? Srovnání dvou nejúčinnějších rostlin pro hubnutí

Berberin zvyšuje citlivost na inzulín, podporuje metabolismus glukózy a reguluje metabolismus lipidů. Tyto účinky pomáhají regulovat hmotnost tím, že zabraňují hromadění tuku a snižují chuť na sladké potraviny a sacharidy.

Na druhou stranu moruše bílá rozkládá sacharidy na jednoduché cukry, čímž snižuje vstřebávání cukru z potravy. Tím se zpomaluje prudký nárůst hladiny cukru v krvi po jídle, což vede k lepší citlivosti na inzulín, stabilní chuti k jídlu a trvalé hladině energie.

Obě tyto rostliny tedy pomáhají hubnout, ale dosahují toho různými mechanismy.

Otázkou tedy není, který z nich je lepší, ale spíše to, zda mohou fungovat v součinnosti. Odpověď zní ano. Společně mohou tyto dvě rostliny přinést výraznější výsledky než při samostatném použití.

Při hubnutí však nepřinášejí jen dvojí výsledky. Společně mohou také posílit celkové zdraví a prodloužit délku života.

Jak bylo prokázáno, berberin snižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje lipidový profil, což vede ke snížení kardiovaskulárního rizika.

Berberin má také silné ochranné vlastnosti proti oxidačnímu stresu a zánětu, což jsou dva hlavní viníci stárnutí a chronických onemocnění (zdroj).

Tyto ochranné vlastnosti v kombinaci se schopností berberinu způsobovat smrt rakovinných buněk, zabraňovat jejich replikaci a inhibovat enzymy, které se podílejí na životním cyklu rakovinných buněk, také podpořily výzkum využití berberinu v boji proti rakovině prostaty, jater, kostí a prsu (zdroj).

„Vykazuje různé biologické aktivity a bylo prokázáno, že má farmakologické účinky, například rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak, reguluje imunitu, vyvolává erekci penisu, potlačuje záněty a léčí rakovinu,“ uzavírá registrovaná nutriční terapeutka Helen Perks (zdroj).

Stejně tak moruše bílá bojuje proti zánětům a mikrobům, pomáhá neutralizovat volné radikály a chrání imunitní systém. Proto výzkumy ukazují, že může potenciálně snižovat špatný cholesterol (zdroj), zmírňovat artritidu (zdroj) a dokonce bojovat proti rakovině (zdroj).

„Tyto farmakologické účinky listů moruše úzce souvisejí s jejich fenolickým složením. Bylo zjištěno, že rostlinné fenolické sloučeniny hrají preventivní roli proti různým onemocněním díky svým pozoruhodným antioxidačním, antimikrobiálním a dalším aktivitám,“ vysvětlují autoři v nedávno publikovaném článku v časopise BMC Chemistry Journal (zdroj).

Tyto dvě rostliny tedy nejen pomáhají při hubnutí, ale také podporují dlouhodobý přínos pro zdraví. To je v ostrém kontrastu s injekcemi na hubnutí, které na zákaznících během krátké doby vydělají obrovské peníze a zanechají jim jen dluhy a dlouhý seznam zdravotních problémů.

Proč velké farmaceutické firmy nechtějí, abyste o těchto rostlinách věděli

Velké farmaceutické společnosti

Injekce na hubnutí jsou pro velká farmaceutická impéria neuvěřitelně lukrativní a očekává se, že jejich zisky exponenciálně porostou. 

Podle agentury Reuters se odhaduje, že počátkem roku 2030 bude mít tento trh hodnotu až 150 miliard dolarů (zdroj). To je více než velikost dnešního trhu s léčbou rakoviny.

Dánská společnost, která stojí za dvěma nejoblíbenějšími léky na obezitu, je nyní motorem většiny hospodářského růstu země. Její vliv je tak významný, že Dánsko muselo zisky této společnosti vyjmout z ročních hospodářských statistik (zdroj).

Nepřekvapí, že farmaceutické společnosti vyrábějící injekce na hubnutí jsou tytéž společnosti, které vyrábějí vakcíny COVID-19. Nyní se zdá, že tyto společnosti budou mít z pandemie obezity a cukrovky ještě větší zisk než z pandemie koronavirů.

Proto se velké farmaceutické firmy a jejich lobbisté snaží podkopat všechna vznikající řešení. Největší hrozbu pro ně představují nutraceutické společnosti, které vyvíjejí přírodní doplňky stravy působící na GLP-1.

Jaký přípravek by však mohl konkurovat hubnoucím injekcím? Naši odborníci naznačují, že odpovědí by mohla býtkombinace moruše bílé a indického dřišťálu.

Proto jsme provedli výzkum, abychom našli doplňky stravy, které obsahují alespoň jednu z těchto starobylých rostlin. K našemu překvapení jsme našli doplněk stravy, který obě tyto rostliny spojuje do jedné kapsle.

Nový synergický doplněk, který kombinuje obě starověké rostliny

Sensilab, přední nutraceutická společnost, která se specializuje na využití bylin a mikroživin pro optimalizaci zdraví, nedávno uvedla na trh nový produkt MetaboLux, který kombinuje dvě nejsilnější starobylé rostliny. 

Přípravek obsahuje vysoce koncentrovaný extraktz indického dřišťálu s extrakčním poměrem 40:1. To znamená, že jedna kapsle odpovídá 20 000 mg prášku z indického dřišťálu.

Tento ultračistý extrakt z indického dřišťálu navíc obsahuje nejméně 97 % čistého berberin-hydrochloridu, který je prokazatelně bezpečný a účinný při regulaci hladiny cukru v krvi a zlepšování kontroly glukózy (zdroj 1, zdroj 2). 

Složení obsahuje také patentovaný extrakt z bílé moruše známý jako Reducose®, který je rovněž vysoce koncentrovaný s extrakčním poměrem 50:1.

Tento extrakt byl klinicky testován na lidech a prokázal neuvěřitelnou schopnost snižovat nárůst glukózy v krvi po jídle a snižovat potřebu inzulínu.

Výživoví specialisté společnosti Sensilab navíc obohatili složení o chrom, minerál, který má zásadní význam pro regulaci hladiny cukru v krvi a podporu účinného metabolismu makroživin.

K tomu všemu přípravek obsahuje také extrakt z černého pepře s vysokou dávkou piperinu, který působí jako přírodní biologický posilovač a zlepšuje vstřebávání indického dřišťálu a bílé moruše o 30 %!

Ihned po uvedení doplňku na trh došly zásoby!

Vzhledem k vysoké poptávce byl MetaboLux při svém prvním uvedení na trh okamžitě vyprodán. Společnost slíbila, že zvýší výrobu, aby zajistila dostupnost výrobku.

Bohužel je tento produkt stále často vyprodán, protože lidé se zásobují několika baleními pokaždé, když je vydána nová šarže. Pokud budete mít štěstí, můžete získat balení pro sebe, než opět dojde.

Přestože je tento produkt na trhu relativně nový, podařilo se mu nashromáždit řadu příznivých recenzí z celé Evropy. Náš tým shromáždil několik z nich z různých nezávislých webových stránek: 

„Moje váha vždycky stoupala a klesala. Každý rok jsem přibrala 5 kg, ale většinou se mi podařilo většinu shodit, když jsem se opravdu snažila. Od té doby, co jsem se dostala do menopauzy, jsem se však nabrané váhy nemohla zbavit. Po dvou letech neúspěchů jsem šla ke svému obvodnímu lékaři požádat o léčbu semaglutidem ... ale ten mi řekl, že nejsem dostatečně obézní!!! Byla jsem polichocena i zklamána zároveň. Pak mi můj spolupracovník navrhl doplněk stravy s názvem MetaboLux. Po všech těch bojích se mi nakonec podařilo zhubnout 10 kg a dostat se zpět na svou ideální váhu.“ - Sabine R., Essen, Německo  

„Jsem prediabetik již několik let, ale v poslední době se mi hladina cukru v krvi nalačno zvýšila až na 123... Po týdnu, co jsem začal užívat tyto kapsle, jsem si ji znovu zkontroloval domácím glukometrem a klesla na 109... Jediným mínusem je dostupnost, protože od prvního nákupu nebyl skladem...“ - Maarten R., Brielle, Nizozemsko

„Poté, co jsem celý život trpěla nadváhou, jsem vyzkoušela téměř všechny přípravky na hubnutí (kromě injekcí, protože mě děsí jehly -> diagnostikovali mi trypanofobii). Navzdory mým pochybnostem jsem se rozhodla vyzkoušet MetaboLux, protože jsem v tomto okamžiku neměla co ztratit. Během pouhého měsíce jsem shodila pět kilo a do dalšího měsíce bylo pryč dalších devět. Mám před sebou ještě kus cesty, ale tohle je první věc, která mi skutečně pomohla. Teď se cítím opravdu motivovaná a nemůžu se dočkat, až uvidím další pokroky. Ode mě má pět hvězdiček! ^^“ Nelly J., Birmingham, Velká Británie 

Zdroje: 

Doucleff, M. (2023, October 30). Less snacking, more satisfaction: Some foods boost levels of an Ozempic-like hormone. NPR. https://www.npr.org/sections/health-shots/2023/10/30/1208883691/diet-ozempic-wegovy-weight-loss-fiber-glp-1-diabetes-barley 

Swiss Re Institute. (2023, June 14). Weight-loss injections: miracle drugs or new risks in a bottle? Swiss Re. https://www.swissre.com/institute/research/sonar/sonar2023/weight-loss-injections-drugs-new-risks.html 

Solan, M. (2023, November 1). Understanding new weight-loss drugs. Harvard Health. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/understanding-new-weight-loss-drugs 

Northrop, A. (2024, June 7). Ozempic for weight loss: Is it safe? What experts say. Forbes Health. https://www.forbes.com/health/weight-loss/ozempic-for-weight-loss/ 

Thaipitakwong, T., Numhom, S., & Aramwit, P. (2018). Mulberry leaves and their potential effects against cardiometabolic risks: a review of chemical compositions, biological properties and clinical efficacy. Pharmaceutical Biology, 56(1), 109–118. https://doi.org/10.1080/13880209.2018.1424210 

Thondre, P. S., Lightowler, H., Ahlstrom, L., & Gallagher, A. (2021). Mulberry leaf extract improves glycaemic response and insulaemic response to sucrose in healthy subjects: results of a randomised, double blind, placebo-controlled study. Nutrition & Metabolism, 18(1). https://doi.org/10.1186/s12986-021-00571-2 

Ianiro, G., Toma, E. D., Vitale, A., De Martino, S., Gigante, G., Cammarota, G., Gasbarrini, G., Gasbarrini, A., & Da Villa, G. (2014). P.17.13 WHITE MULBERRY SUPPLEMENTATION AS ADJUVANT TREATMENT OF OBESITY. Digestive and Liver Disease/Digestive and Liver Disease, 46, S124. https://doi.org/10.1016/s1590-8658(14)60368-6 

Murray, M. (2017, February 2). Mulberry leaf extract effects on weight loss & blood sugar control. Dr. Michael Murray | Your Natural Medicine Resource. https://doctormurray.com/mulberry-leaf-extract-promotes-weight-control/ 

Cangeloso, L. (2023, September 12). Berberine: Uses, benefits, supplements and side effects. Forbes Health. https://www.forbes.com/health/supplements/berberine/ 

Ryan, D. H., Lingvay, I., Deanfield, J., Kahn, S. E., Barros, E., Burguera, B., Colhoun, H. M., Cercato, C., Dicker, D., Horn, D. B., Hovingh, G. K., Jeppesen, O. K., Kokkinos, A., Lincoff, A. M., Meyhöfer, S. M., Oral, T. K., Plutzky, J., Van Beek, A. P., Wilding, J. P. H., & Kushner, R. F. (2024). Long-term weight loss effects of semaglutide in obesity without diabetes in the SELECT trial. Nature Medicine. https://doi.org/10.1038/s41591-024-02996-7 

Utami, A. R., Maksum, I. P., & Deawati, Y. (2023). Berberine and its study as an antidiabetic compound. Biology, 12(7), 973. https://doi.org/10.3390/biology12070973 

Zamani, M., Zarei, M., Nikbaf-Shandiz, M., Hosseini, S., Shiraseb, F., & Asbaghi, O. (2022). The effects of berberine supplementation on cardiovascular risk factors in adults: A systematic review and dose-response meta-analysis. Frontiers in Nutrition, 9. https://doi.org/10.3389/fnut.2022.1013055 

Hu, Y., Ehli, E. A., Kittelsrud, J., Ronan, P. J., Munger, K., Downey, T., Bohlen, K., Callahan, L., Munson, V., Jahnke, M., Marshall, L. L., Nelson, K., Huizenga, P., Hansen, R., Soundy, T. J., & Davies, G. E. (2012). Lipid-lowering effect of berberine in human subjects and rats. Phytomedicine, 19(10), 861–867. https://doi.org/10.1016/j.phymed.2012.05.009 

Yang, X., Yang, L., & Zheng, H. (2010). Hypolipidemic and antioxidant effects of mulberry (Morus alba L.) fruit in hyperlipidaemia rats. Food and Chemical Toxicology, 48(8–9), 2374–2379. https://doi.org/10.1016/j.fct.2010.05.074 

Kimura, T., Nakagawa, K., Kubota, H., Kojima, Y., Goto, Y., Yamagishi, K., Oita, S., Oikawa, S., & Miyazawa, T. (2007). Food-Grade Mulberry Powder Enriched with 1-Deoxynojirimycin Suppresses the Elevation of Postprandial Blood Glucose in Humans. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 55(14), 5869–5874. https://doi.org/10.1021/jf062680g 

Sun, Y., Xun, K., Wang, Y., & Chen, X. (2009). A systematic review of the anticancer properties of berberine, a natural product from Chinese herbs. Anti-cancer drugs, 20(9), 757–769. https://doi.org/10.1097/CAD.0b013e328330d95b 

Imenshahidi, M., & Hosseinzadeh, H. (2019). Berberine and barberry (Berberis vulgaris): A clinical review. Phytotherapy research:PTR, 33(3), 504–523. https://doi.org/10.1002/ptr.6252 

Zarei, A., Changizi-Ashtiyani, S., Taheri, S., & Ramezani, M. (2015). A quick overview on some aspects of endocrinological and therapeutic effects of Berberis vulgaris L. DOAJ (DOAJ: Directory of Open Access Journals), 5(6), 485–497. https://doaj.org/article/2fa9c7144c8848e390086118274eb602 

Alam, A. K., Hossain, A. S., Khan, M. A., Kabir, S. R., Reza, M. A., Rahman, M. M., Islam, M. S., Rahman, M. a. A., Rashid, M., & Sadik, M. G. (2016). The Antioxidative Fraction of White Mulberry Induces Apoptosis through Regulation of p53 and NFκB in EAC Cells. PloS One, 11(12), e0167536. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0167536 

Singh, J., & Kakkar, P. (2009). Antihyperglycemic and antioxidant effect of Berberis aristata root extract and its role in regulating carbohydrate metabolism in diabetic rats. Journal of ethnopharmacology, 123(1), 22–26. https://doi.org/10.1016/j.jep.2009.02.038 

Li, M., Zhang, H., Zhang, Y., Fan, J., Zhu, J., Gu, X., Li, Z., Zhang, C., Liu, Z., Li, Y., Zang, M., Jin, G., Li, G., & Mi, Y. (2022). Berberine Modulates Macrophage Activation by Inducing Glycolysis. Journal of immunology (Baltimore, Md.: 1950), 208(10), 2309–2318. https://doi.org/10.4049/jimmunol.2100716 

Mushtaq, F., Akhtar, M. F., Saleem, A., Sharif, A., Akhtar, B., Askary, A. E., Abdel-Daim, M. M., Javaid, Z., Sohail, K., & Anwar, F. (2022). Berberis aristata DC Extract Counteracts the High Fat Diet-Induced Reproductive Toxicity in Female Wistar Rats via Modulating Oxidative Stress and Resistance to Leptin and Insulin. Endocrine, metabolic & immune disorders drug targets, 22(14), 1390–1402. https://doi.org/10.2174/1871530322666220429125241 

Murray, B. A. (2024, February 11). Wegovy, the “Viagra” of weight-loss drugs flying off the shelves. https://www.bbc.com/news/business-68226369 

Reuters. (2024, May 28). Weight-loss drug forecasts jump to $150 billion as supply grows. https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/weight-loss-drug-forecasts-jump-150-billion-supply-grows-2024-05-28/ 

Sanjari, M., Shamsinejad, B., Khazaeli, P., Safi, Z., Mirrashidi, F., & Naghibzadeh-Tahami, A. (2020). Safety and efficacy of Berberis integerrima root extract in patients with type 2 diabetes. A parallel intervention based triple blind clinical trial. Journal of Diabetes and Metabolic Disorders, 19(1), 71–80. https://doi.org/10.1007/s40200-019-00478-z 

Chen, S., Xi, M., Gao, F., Li, M., Dong, T., Geng, Z., Liu, C., Huang, F., Wang, J., Li, X., Wei, P., & Miao, F. (2023). Evaluation of mulberry leaves’ hypoglycemic properties and hypoglycemic mechanisms. Frontiers in Pharmacology, 14. https://doi.org/10.3389/fphar.2023.1045309 

Stokes, V. (2023b, June 13). “Nature’s Ozempic”: Can Berberine really help you lose weight? Healthline. https://www.healthline.com/health-news/natures-ozempic-can-berberine-really-help-you-lose-weight 

Wang, Z., Tang, C., Xiao, G., Dai, F., Lin, S., Li, Z., & Luo, G. (2021). Comparison of free and bound phenolic compositions and antioxidant activities of leaves from different mulberry varieties. BMC Chemistry, 15(1). https://doi.org/10.1186/s13065-021-00747-0 

Produkty pro vás